Opis wartości przyrodniczej: Obszar Chronionego Krajobrazu Równina Raciążska o powierzchni 10402 ha leży na szlaku odpływu wód
glacjofluwialnych zlodowacenia Wisły. Jest to częściowo martwe dziś obniżenie ciągnące się pomiędzy
dolinami górnej Skrwy i dolnej Wkry. Dno tego obniżenia na dziale wodnym obu rzek leży w poziomie około
110 m. Pokrywają je zwydmione piaski, spod których miejscami odsłania się glina morenowa, występują tu
również torfowiska.
Data wyznaczenia: 1988-01-01
Dane aktu prawnego o utworzeniu, ustanowieniu lub wyznaczeniu:Uchwała Nr 163/XXVI/88 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Płocku z
dnia 9 czerwca 1988 r. w sprawie ochrony krajobrazu w województwie
płockim
Powierzchnia [ha]: 10,402.0000
Sprawujący nadzór: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Mapa interaktywna:
Zdjęcia:
Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
czwartek, 11 stycznia 2018
Dolina Skrwy Lewej
Opis wartości przyrodniczej: Obszar Chronionego Krajobrazu Przyrzecze Skrwy Lewej położony jest na granicy południowej części
Równiny Urszulewskiej i Równiny Raciąskiej i chroni wyróżniające się krajobrazowo i przyrodniczo tereny o
różnych typach ekosystemów.
Data wyznaczenia: 1988-01-01
Dane aktu prawnego: o utworzeniu, ustanowieniu lub wyznaczeniu: Uchwała Nr 163/XXVI/88 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Płocku z dnia 9 czerwca 1988 r. w sprawie ochrony krajobrazu w województwie płockim.
Powierzchnia [ha]: 3,422.0000
Sprawujący nadzór: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Mapa interaktywna:
Zdjęcia:
Data wyznaczenia: 1988-01-01
Dane aktu prawnego: o utworzeniu, ustanowieniu lub wyznaczeniu: Uchwała Nr 163/XXVI/88 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Płocku z dnia 9 czerwca 1988 r. w sprawie ochrony krajobrazu w województwie płockim.
Powierzchnia [ha]: 3,422.0000
Sprawujący nadzór: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Mapa interaktywna:
Zdjęcia:
środa, 10 stycznia 2018
Zestawienie form ochrony przyrody w Polsce i w województwie mazowieckim
1.Parki narodowe
Obejmują obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1 000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.
Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów.
Na obszarze województwa mazowieckiego znajduje się jeden park narodowy - Kampinoski Park Narodowy. Szczegółowe informacje na temat parku można znaleźć na stronie internetowej http://www.kampinoski-pn.gov.pl/.
Lista parków narodowych w Polsce:
2. Rezerwaty przyrody:
Obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Wspólnie z parkami narodowymi, rezerwaty przyrody to najważniejsze obszarowe formy ochrony przyrody. Pełnią bardzo istotną funkcję ochronną dla siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, ale również dla przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych.
3. Parki krajobrazowe
Obszary chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe. Powoływane są w drodze uchwały sejmiku województwa, który przyjmuje również plan ochrony dla parku krajobrazowego. Oprócz ochrony wartości przyrodniczych, głównymi celami funkcjonowania parków krajobrazowych jest zachowanie tradycyjnego krajobrazu oraz udostępnienie społeczeństwu obszaru parku w celach rekreacyjnych, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Ważną rolą zarządów parków krajobrazowych jest prowadzenie działań w zakresie edukacji przyrodniczej i krajobrazowej. W parku krajobrazowym jest prowadzona działalność zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Na obszarze województwa mazowieckiego znajduje się 9 parków krajobrazowych:
Na obszarze województwa mazowieckiego znajduje się 9 parków krajobrazowych:
- Brudzeński Park Krajobrazowy
- Chojnowski Park Krajobrazowy
- Kozienicki Park Krajobrazowy
- Mazowiecki Park Krajobrazowy
- Nadbużański Park Krajobrazowy
- Bolimowski Park Krajobrazowy (park graniczny)
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy (park graniczny)
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy (park graniczny)
- Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu (park graniczny)
4. Obszary chronionego krajobrazu
Obejmują tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach oraz wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. Obszary chronionego krajobrazu, w przeciwieństwie do parków krajobrazowych, nie posiadają własnego zarządu, ani planu ochrony określającego zakres działań. Obszary te obejmują w przeważającej części tereny użytkowane gospodarczo, przy uwzględnieniu zakazów określonych w akcie ustanawiającym. Stanowią jednocześnie ważne obszary migracji organizmów żywych (w szczególności zwierząt). Podobnie jak parki krajobrazowe powoływane są w drodze uchwały sejmiku województwa.
5. Obszary Natura 2000
Najmłodsza z form ochrony przyrody wprowadzona w 2004 r. w Polsce jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Obszary te powstają we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000. Celem jest objęcie ochroną około 200 najcenniejszych i zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz ponad tysiąca rzadkich i zagrożonych gatunków. Unikalność tej formy ochrony przyrody polega na tym, że kraje członkowskie tworzą sieć na podstawie jednakowych założeń określonych w prawie oraz wytycznych Unii Europejskiej, zarządzają nią przy zastosowaniu podobnych instrumentów, wspólnie troszczą się o odpowiednie środki finansowe i jej promocję.
6. Użytki ekologiczne
To zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Wśród nich są: naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.
7. Stanowiska dokumentacyjne
Są to niewyodrębniające się na powierzchni lub możliwe do wyodrębnienia, ważne pod względem naukowym i dydaktycznym miejsca występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości lub tworów mineralnych. To także jaskinie lub schroniska podskalne wraz z namuliskami oraz fragmenty eksploatowanych lub nieczynnych wyrobisk powierzchniowych i podziemnych. Stanowiskami dokumentacyjnymi mogą być także miejsca występowania kopalnych szczątków roślin lub zwierząt.
8. Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe
To fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe lub estetyczne. Tymi formami przyrody obejmowane są zarówno obszary niewielkie (np. pozostałości parków i założeń przypałacowych), jak i rozległe tereny zróżnicowane pod względem krajobrazowym i przyrodniczym (np. fragmenty dolin rzecznych). Te formy ochrony przyrody znajdują się w kompetencji samorządu gminnego.
9. Pomniki przyrody
Pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów. Są to na przykład okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu. Pomniki przyrody powoływane są w drodze uchwały rady gminy.
Nadwiślański Ochk (powiat sochaczewski)
Nazwa:Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu (powiat sochaczewski)
Opis wartości przyrodniczej: Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu położony jest w północnej części województwa i obejmuje fragment dol. Wisły, dolny odcinek dol. Utraty i dol. Bzury. Jest to część mezoregionu Kotliny Warszawskiej. Są to głównie tereny nizinne z dużym udziałem lasów (bory suche porastające wydmy. Na walory krajobrazowe tego terenu składa się ciekawa morfologia dolin Wisły i Bzury, bogata szata roślinna łąk z zadrzewieniami i zakrzewieniami, lasy o walorach rekreacyjnych oraz zabytki kulturowe (dworek Chopina w Żelazowej Woli, parki podworskie w Młodzieszynie i Witkowicach).
Data wyznaczenia: 1986-01-01
Dane aktu prawnego o utworzeniu, ustanowieniu lub wyznaczeniu:Uchwała nr XIV/93/86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Skierniewicach z dnia 26 września 1986r. w sprawie utworzenia Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i obszarów krajobrazu chronionego
Powierzchnia [ha]: 7,650.0000
Sprawujący nadzór: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Mapa interaktywna:
Zdjęcia:
Opis wartości przyrodniczej: Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu położony jest w północnej części województwa i obejmuje fragment dol. Wisły, dolny odcinek dol. Utraty i dol. Bzury. Jest to część mezoregionu Kotliny Warszawskiej. Są to głównie tereny nizinne z dużym udziałem lasów (bory suche porastające wydmy. Na walory krajobrazowe tego terenu składa się ciekawa morfologia dolin Wisły i Bzury, bogata szata roślinna łąk z zadrzewieniami i zakrzewieniami, lasy o walorach rekreacyjnych oraz zabytki kulturowe (dworek Chopina w Żelazowej Woli, parki podworskie w Młodzieszynie i Witkowicach).
Data wyznaczenia: 1986-01-01
Dane aktu prawnego o utworzeniu, ustanowieniu lub wyznaczeniu:Uchwała nr XIV/93/86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Skierniewicach z dnia 26 września 1986r. w sprawie utworzenia Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i obszarów krajobrazu chronionego
Powierzchnia [ha]: 7,650.0000
Sprawujący nadzór: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Mapa interaktywna:
Zdjęcia:
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Równina Raciążska
Opis wartości przyrodniczej: Obszar Chronionego Krajobrazu Równina Raciążska o powierzchni 10402 ha leży na szlaku odpływu wód glacjofluwia...
-
1.Parki narodowe Obejmują obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i ed...
-
Opis wartości przyrodniczej: Gostynińsko-Gąbiński Obszar Chronionego Krajobrazu łączy się z innymi obszarami chronionymi regionu w ekologi...